Kolczyki- to nie musi być trudne

Blog dla każdej kreatywnej osoby, która chciałaby dowiedzieć się coś więcej na temat małych dzieł sztuki- kolczyków :)

wtorek, 18 sierpnia 2009

Kolczyki owocowe

Jest to zupełna nowość. Możemy dostać je w Internecie tylko w niewielu miejscach. Jeszcze do niedawna suszone owoce były wykorzystywane tylko do ozdób świątecznych, np. wieszane były na choinkę. Dzisiaj powoli zaczynają zawisać na naszych uszach. Kolczyki z owoców to najczęściej cytrusy, do których przymocowany jest bigiel, czasem też inna ozdoba. Cytrusy bardzo dobrze się zasuszają, ponieważ posiadają system błon, który pozostaje wewnątrz plasterków po zasuszeniu. Dlatego idealnie do zasuszenia nadają się nie tylko pomarańcze i cytryny, ale także limonki, mandarynki czy nawet grejpfruty.

Do produkcji tego typu kolczyków mogą być też wykorzystywane innego rodzaju owoce np. liczi, a także niezbyt znane afrykańskie owoce pochodzące z Kenii. Nadają się każde, które można dobrze zasuszyć i pozostawiają ładny efekt wizualny. Może ktoś kiedyś pokusi się stworzenie kolczyków z wykorzystaniem kasztanów czy żołędzi. A może już gdzieś istnieją w cyberprzestrzeni...

W produkcji takich kolczyków najważniejszy jest proces suszenia. Ważne jest żeby owoce nie ściemniały bądź nie spaliły się- zdarza się to zwłaszcza amatorom, którzy do suszenia owoców wykorzystują piekarnik. Takie cytrusy zwykle tracą swoją naturalną barwę na rzecz ciemniejszej. Owoce powinny zachować swój naturalny kolor, jedynie cytryny mogą trochę ściemnieć. Najlepiej do tego celu wykorzystać specjalne suszarki do owoców. Wtedy można bardzo dobrze zakonserwować kolor takiego owocu.

Cena takich kolczyków wydaje się być stosunkowo niska. Jednak nie zawsze tak jest. Bowiem koszt takiej biżuterii nie ogranicza się jedynie do kosztu owoców, ale także do odpowiedniej konserwacji, co wpływa na długość procesu ich wytwarzania. Nie wymaga natomiast wielu umiejętności, co także ma swoje odzwierciedlenie w cenie. Dlatego cenę tą określiłabym jako umiarkowaną.

W tego rodzaju kolczykach artysta nie ma za wielkiego pola manewru. Owoce będą ładnie komponować się tylko z nieliczną liczbą koralików i to tylko niektórymi rodzajami. Jednakże nie jest powiedziane, że nie można stworzyć czegoś oryginalnego. Z drugiej strony kolczyki zawierające same owoce urzekają swoją prostotą, która zresztą dodaje im uroku. To właśnie przez tą prostotę są piękne. Natomiast owoce sprawiają, że są naturalne, co jest też istotne w dzisiejszym świecie.

Jak już powiedziałam, tego typu kolczyki dopiero wchodzą na rynek, co sprawia, że ta grupa nie jest jeszcze dobrze rozwinięta. Wciąż czeka na nowe pomysły i inspiracje. W tej kategorii jest jeszcze wiele do "odkrycia". Drzemie w niej duży potencjał, ale czy się rozwinie? Trudno powiedzieć. Wszystko zależy od amatorów "owocowych kolczyków", bo jeśli się tacy znajdą, to na pewno zwiększy się asortyment.

Owoce są bardzo ciekawym materiałem do tworzenia kolczyków. Duży plus otrzymuje tutaj oryginalność. Myślę, że są idealne na lato, gdyż kojarzą się z tropikalnymi, ciepłymi krajami, ale także zimą przywiodą nam je na myśl. Może nie są tą jakieś dzieła sztuki, ale na pomimo swojej prostoty są bardzo oryginalne i rzucają się w oczy. Polecam je bardzo serdecznie i z chęcią będę śledzić rozwój tej grupy kolczyków.

Etykiety: , , , ,

Komentarze (2):

Blogger Usagi pisze...

piękne są *o*... ja jedynie robiłam kolczyki z kokosa i pestek arbuza:P, zawsze mi się marzyły z pomarańczy... aż to uczynię :D

fajny blog
pozdrawiam :)

2 listopada 2009 04:13  
Blogger Kamm pisze...

świetnie wyglądają te suszone :)

20 września 2011 05:43  

Prześlij komentarz

Subskrybuj Komentarze do posta [Atom]

<< Strona główna