Kolczyki- to nie musi być trudne

Blog dla każdej kreatywnej osoby, która chciałaby dowiedzieć się coś więcej na temat małych dzieł sztuki- kolczyków :)

środa, 17 czerwca 2009

Kolczyki z koralików

Najprostszą, a zarazem najczęstszą metodą robienia kolczyków hand made jest łączenie różnego rodzaju koralików i innych półfabrykatów. Ta metoda nie wymaga wielu umiejętności. Każdy potrafi połączyć półprodukty w gotową całość. Jednakże nie znaczy to, że zawsze uda mu się zrobić coś ładnego. Wszystko zależy od zdolności manualnych autora, jednakże generalnie nawet przeciętna osoba poradzi sobie z tym zadaniem.

Tego rodzaju kolczyki wykonywane są najczęściej z elementów posrebrzanych, czasem srebrnych. Zdarzają się także elementy pozłacane, jednakże nie są już one tak popularne. Do tego typu półfabrykatów należą tzw. szpilki, haczyki, bigle, przekładki oraz inne elementy ozdobne, nie mające właściwie swojej konkretnej funkcji- oprócz ozdobnej. Dodatkowo wykorzystuje się różnego rodzaju linki i druty oraz to, co stanowi główną ozdobę kolczyka czyli koraliki. Istnieje ich wiele rodzai: plastikowe, drewniane, szklane (istnieje kilka rodzai szkła), a także naturalne takie jak marmurowe czy wykonane z masy perłowej, a także inne.

Cena takich kolczyków z reguły jest niewielka- a właściwie powinna taka być, gdyż autor danej biżuterii powiedzmy sobie szczerze- nie napracował się. Koszt takiej biżuterii może wynosić niewiele ponad koszt produkcji jeśli mowa jest o najprostszych kolczykach, gdzie autor ewidentnie połączył półfabrykaty i na tym skończyła się jego praca. Natomiast mamy też kolczyki droższe- albo z powodu użytego materiału- np naturalnych kamieni, bądź na prawdę dużej pomysłowości i inwencji twórczej autora.

Tego rodzaju kolczyki są najbardziej rozpowszechnione. Możemy je znaleźć w każdym sklepie z biżuterią. Najlepiej jednak poszukiwać ich u osób, które nie zajmują się ich produkcją na dużą skale, tylko raczej traktują to jako hobby. Tam na prawdę możemy znaleźć przepiękne egzemplarze, a co najważniejsze unikalne.


Tej grupy kolczyków nie oceniam źle. Źle oceniam jedynie tandetę. Każdy może pozwolić sobie na wypróbowanie tej metody, dlatego jest ich bardzo dużo. Jednakże to właśnie dzięki temu, że na rynku istnieje wiele produktów tego typu, możemy wyróżnić te, które na prawdę są przepiękne i wymagały dużej inwencji twórczej autora. Krótko mówiąc panuje duża konkurencja w tej dziedzinie, ale to właśnie to zmusza nas do tworzenia prawdziwych dzieł sztuki, a co najważniejsze unikalnych. Na prawdę można znaleźć bardzo ładne rzeczy i to w niedużej cenie. Każdy z nas może sobie na nie pozwolić i cieszyć się nimi, gdyż niejednokrotnie przewyższają swoim wyglądem te produkowane masowo.

Dlatego duży plus dla unikalnych kolczyków z tej grupy.

Etykiety: ,

Komentarze (0):

Prześlij komentarz

Subskrybuj Komentarze do posta [Atom]

<< Strona główna