Kolczyki- to nie musi być trudne

Blog dla każdej kreatywnej osoby, która chciałaby dowiedzieć się coś więcej na temat małych dzieł sztuki- kolczyków :)

środa, 24 czerwca 2009

Kolczyki z filcu

Ostatnio na naszym rynku zaczęła pojawiać się biżuteria z filcu- materiału wytwarzanego przez ludzi już wiele lat temu. Surowcem do wytwarzania filcu jest najczęściej wełna, ale również sierść prawie wszystkich zwierząt hodowlanych, wykorzystywane są także niektóre włókna sztuczne. Włókna takie najczęściej są barwione, dlatego obecnie na rynku dostępne są praktycznie wszystkie kolory tego tworzywa dostępne w postaci arkuszy, kulek lub wełny.

Kolczyki filcowe mogą składać się z kulek, które są dostępne w sklepach lub uformować samemu ze specjalnej wełny. Nie potrzeba do tego dużych umiejętności. Filcowanie takiej wełny jest procesem dość prostym, wystarczy ciepła woda i mydło. Do gotowej kulki trzeba później przy pomocy igły dorobić "sznureczek", ewentualnie dodać kilka innych ozdób. Takie kolczyki mogą prezentować się całkiem okazale.

Cena takich kolczyków zazwyczaj dorównuje cenie kolczykom robionym za pomocą innych tworzyw np szkła, bowiem wkład tworzącego jest niewielki, zwłaszcza jeśli wszelkie użyte półprodukty zakupił i jedynie połączył je w całość. Kolczyki takie prezentują się całkiem dobrze, jest to na pewno jakieś urozmaicenie w świecie biżuterii, dlatego warto mieć przynajmniej jedną taką parę w domu.

Jak już było wspomniane w sklepach dostępny jest także filc w arkuszach, który może służyć do produkcji innego rodzaju kolczyków. Takie kolczyki wymagają już troszkę większych zdolności, a przede wszystkim dużej kreatywności i obeznania w posługiwaniu się igła i nitką. Tą techniką mogą powstać na prawdę piękne, oryginalne, często zabawne wzory. Z odpowiednio wyciętych, różnokolorowych kawałków filcu możemy otrzymać przeróżne wzory, ozdobić je np. koralikami czy odpowiednio uszytym wzorem.
Cena takich kolczyków jest zdecydowanie większa od poprzednich. Pomysłowość i trud podnoszą koszty. Jednakże tak jak właściwie każdą techniką mogą powstać prawdziwe działa sztuki, a co najważniejsze oryginalne, bowiem trudno będzie autorowi wykonać podobne.

Moda na filc dopiero wkracza. Stopniowo przybywa tego typu biżuterii, ale czy stanie się prawdziwym hitem trudno powiedzieć. Kolczyki filcowe z pewnością należą do tych oryginalnych, wyróżniających się, czasem przeznaczonych tylko dla tych odważnych, w związku z tym nie każdy będzie sobie mógł pozwolić na taki zakup. Z drugiej strony wydają się być stworzone na drobny upominek, który z pewnością wywoła uśmiech na twarzy obdarowanej :)

Moim zdaniem filc jest idealnym materiałem do tworzenia na prawdę pięknych rzeczy, trzeba tylko posłużyć się wyobraźnią i stosunkowo niewielkimi umiejętnościami w porównaniu z innymi technikami. Chciałabym namówić osoby zajmujące się ręcznym tworzeniem biżuterii do wypróbowania także takiej metody. Myślę, że na prawdę warto spróbować, być może uda Wam się stworzyć coś na prawdę fajnego.

Trzymam kciuki za popularność tej grupy.

Etykiety: , ,

Komentarze (1):

Blogger Lilithy pisze...

Filc to ciekawy materiał na kolczyki...
podobają się filcowe kulki w odcieniu morskim, które by się fantastycznie prezentowały z zielony piaskiem pustyni.. :D
pozdrawiam i zapraszam do mnie :D

26 czerwca 2009 01:32  

Prześlij komentarz

Subskrybuj Komentarze do posta [Atom]

<< Strona główna